MiniMed 670G wchodzi na rynek

Po długich oczekiwaniach jest wreszcie oficjalne potwierdzenie! MiniMed 670G otrzymuje w dniu 28 września 2016 roku akceptację FDA na rynku amerykańskim.

Czy się cieszę? Oczywiście! Czy to kolejny znaczący krok naprzód w terapii? O tak! Pompa z automatyką bazy! Nie miałem jeszcze okazji zapoznać się ze specyfikacją urządzenia ale wiem, że dzięki 670G będziemy mogli w nocy spokojniej spać i przestaniemy ręcznie włączać i wyłączać TDP (tymczasowa dawka podstawowa).

Ta pompa to kolejny krok w kierunku sztucznej trzustki. Producent i media już teraz podają, iż jest to pętla zamknięta z ang. closed loop. Medtronic dodaje na początku przymiotnik hybrid – hybrydowa. Zgodzę się, że jest to jakaś wersja zamkniętej pętli bo przecież pompa zatrzyma przed niskim i poprzez funkcję podawania mikrobolusów z bazy zapobiegnie hiperglikemii. Osobiście mam nieco inne zdanie. Pełna zamknięta pętla to nieco więcej. Media często mylą pojęcia zamkniętej pętli ze sztuczną trzustką. Artificial pancreas nazwałbym urządzenie, które poprowadzi chorego i jego glikemie tak aby nie przekraczał progów z zakresu normy niezależnie od działań pacjenta. Sztuczna trzustka to dla mnie urządzenie, które nie wymaga ręcznego podawania insuliny doposiłkowej. Do tego wciąż daleka droga lecz 670G to już bardzo wiele a przecież prace nad rozwojem kolejnych urządzeń cały czas trwają.

Z rozmów jakie odbyłem z osobami jakie były w testach klinicznych 670G wiem, iż są bardzo zadowolone z jej pracy i z automatyki jaka została zaproponowana pacjentowi. To ogromne odciążenie zwłaszcza w nocy. Z ich wypowiedzi wynika, iż pompa radzi sobie zdecydowanie lepiej z zapobieganiem niskich poziomów cukru niż z zapobieganiem przecukrzeniom. To już bardzo dużo w kontekście tego co proponują inni producenci. Moi rozmówcy zatrzymali pompę po zakończeniu testu i potwierdzili, iż wniosła dużą poprawę w ich terapii redukując zarówno epizody hipo jak i hiper.. Szczególnie pozytywnie wypowiadali się o dokładności wskazań nowego sensora Enlite 3 jaki współpracuje z 670G.

Na dzień dzisiejszy nie wiemy kiedy system trafi do Europy. Osobiście sądzę, iż gdy się to już stanie będzie również dostępny w Polsce. Niestety jednym z ograniczeń jakie zostały podane w oficjalnej informacji prasowej jest fakt, iż pompa została dopuszczona do użytku przez osoby powyżej 14 roku życia. Trwają testy z udziałem młodszych osób. Liczę, że w dniu premiery na rynku europejskim lub niedługo po, to ograniczenie wiekowe zostanie obniżone do lat 7. Producent podaje też drugie ograniczenie. Jest nim minimalne zapotrzebowanie dzienne na insulinę w wysokości 8 jednostek. Osoby poniżej tej wartości nie będą mogły pompy używać.

Ciekawostką jaką przeczytałem na oficjalnym profilu Medtronic Diabetes na Facebooku jest to, iż w USA pierwszeństwo w zakupie 670 będą miały osoby użytkujące pompę 630G, która przecież nie tak dawno weszła na rynek amerykański. Czy na naszym rodzimym rynku zostanie taka preferencja zastosowana? Czy pierwszeństwo będą miały osoby użytkujące 640G? Zobaczymy już w niedalekiej przyszłości.

Medtronic zapowiada premierę komercyjną urządzenia latem 2017 roku. Nie spodziewałbym się jej wcześniej w Europie jak w 2018 roku.

Bardzo czekamy na premierę 670G na rynku Europejskim a przede wszystkim w Polsce. Tak bardzo potrzebujemy dalszych postępów w terapii cukrzycy typu 1 za pomocą osobistych pomp insulinowych.

Link do oficjalnej informacji prasowej.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *