NASZA POMPA

Nasza córka korzysta z pompy MiniMed 640G. Jak to się stało i dlaczego wybraliśmy właśnie to urządzenie?

64

Kiedy Nina zachorowała i byliśmy jeszcze w szpitalu poinformowano nas, że otrzyma pompę z refundacji. Pani pielęgniarka zapytała mnie jaką chcemy wybrać podając nam nazwy i marki, które nic mi nie mówiły. Podjęliśmy decyzję na podstawie rad naszych znajomych, których poznaliśmy w szpitalu. Zdałem sobie wtedy sprawę, że nie wiem tak na prawdę nic o sprzęcie jaki będzie podłączony do ciała naszego dziecka przez 24 godziny na dobę. Zdecydowałem, że muszę szybko ten stan zmienić i poświęciłem kilka dni i nocy na to aby zdobyć jak najlepsze rozeznanie w możliwościach jakie mieliśmy w tamtym momencie na rynku. Szybko doszedłem do wniosku, że wszystkie ważne decyzje podejmowane są na podstawie pomiaru glikemii. Co więcej, denerwował nas od początku fakt, że pomiędzy pomiarami z palca nie widzimy co się dzieje z cukrami i czy nie zmierzają w złym kierunku. Aby dać sobie więcej szans na lepszą kontrolę potrzebowaliśmy więc dobrego systemu CGM. Skupiłem się wtedy na tej funkcji bo doszedłem do wniosku, że to jest i będzie podstawowe narzędzie terapeutyczne na najbliższe lata. Zrobiłem rozeznanie na rynku dostępnych CGM. Nie było tych opcji zbyt wiele ale jedno wydało mi się ostatecznie rozwiązujące moje dylematy. Wybór padł na MiniMed 640G.

To jedyny system CGM dostępny w Europie, współpracujący z pompą. To jedyny system, w którym podawanie insuliny jest zatrzymywane na podstawie wskazania z sensora. To jedyny system, który dawał szansę nie tylko na dostęp do ciągłych odczytów wartości glikemii ale również dawał dodatkowe zabezpieczenie przed ciężką hipoglikemią bez konieczności stosowania dodatkowego urządzenia.

Można przerzucać się argumentami za i przeciw 640G, można porównywać go z innymi rozwiązaniami ale póki co tylko ten system automatycznie zatrzymuje PRZED niskim i sam WZNAWIA podawanie insuliny po osiągnięciu wartości bezpiecznej.

Wiele razy doświadczyliśmy dobrodziejstwa jakim jest system SmartGuard i zatrzymania przed niskim. Wiele nocy przespaliśmy spokojnie dzięki temu systemowi. Sensor pracujący z 640G jest bardzo dokładny i nie mamy z nim większych problemów. Ponadto, to nie wiedza o tym ile jest w danym momencie cukru we krwi jest najważniejsza. To trend w którym zmierza glikemia oraz funkcja ZATRZYMANIA podawania insuliny jest najważniejsza. I to właśnie zdecydowało w naszym przypadku o podjęciu decyzji o zakupie.

Każdy system obarczony jest wadami. Nie ma sensorów idealnych ale po tym jak zanalizowałem rynek dogłębnie stwierdzam, iż różnice w dokładności wskazań nie są aż tak duże i można darować sobie przerzucanie się argumentami który jest najdokładniejszy. To nie ma aż takiego znaczenia. Wes Ton powiedział, że najlepszy system cgm na świecie to ten , który aktualnie przy sobie masz.

Minimed 640G wniósł do naszej terapii ogromnie dużo i dzięki temu systemowi nasza córka jest w tej chwili ponad 90 % w zakresie normoglikemii ( 70 – 180 mg/dl ) a jej hemoglobina glikowana oscyluje w granicach 5,7 – 6,2.

Więcej o pompie dowiesz się TUTAJ