NIGHTSCOUT

fullsizerender-2
Zdj. 1 System Nightscout. Od lewej: pompa 640G, transmiter danych , telefon do odczytu, smartwatch

W maju 2015 roku Lennart Goedhart po wielu miesiącach intensywnych prac udostępnił pierwszą aplikację, która pozwala odczytywać dane z sensora Enlite 2 pracującego w systemie MiniMed 640G. Wyświetlane na pompie dane bezpośrednio trafiają do aplikacji, która po ich przekodowaniu przesyła je do platformy Nightscout. To tak w skrócie. Dzięki temu zyskaliśmy możliwość śledzenia przebiegu glikemii z każdego miejsca na ziemi, w którym mamy dostęp do internetu. Możemy robić to za pomocą smartfona, tabletu lub przeglądarki internetowej na komputerze stacjonarnym. Możemy też połączyć z naszym smartfonem dedykowany zegarek, tzw.  smartwatch i kontrować cukry na bieżąco nie wyciągając z kieszeni nawet telefonu.

fullsizerender
Pierwszy odczyt zdalny w dniu udostępnienia aplikacji 640G Uploader, 10 maj 2016, godzina 22.12. Na zdjęciu telefon Sony Xperia Z3 Compact połączony kablem usb OTG z glukometrem Bayer Contour Next Link 2.4

Co jest potrzebne?

Pompa insulinowa Medtronic MiniMed 640G. Telefon z systemem Android na którym zainstalowana jest aplikacja autorstwa Lennarta o nazwie „640G Uploader”, glukometr Bayer Contour Next Link 2.4 – ten, który otrzymujemy w zestawie z pompą,  kabel usb OTG do połączenia telefonu z glukometrem. Urządzenie do odczytu danych. Może to być nasz osobisty smartfon z systemem android lub iOS, tablet lub komputer stacjonarny.

Zasada działania.

Telefon przechwytuje dane z pompy za pomocą połączonego z nim glukometru i wysyła je do Nightscout. Czym jest Nightscout? Ano niczym innym jak naszą osobistą stroną na której gromadzimy dane przesłane z aplikacji Uploader. Aby jednak stworzyć sobie osobistą stronę Nightscout musimy wykonać konfigurację 3 serwisów. Na końcu tego tekstu znajdziecie link do instrukcji KROK PO KROKU jak to wszystko zbudować samemu. To na prawdę znakomita instrukcja i warto z niej skorzystać jeśli chcemy uruchomić nasz własny system Nightscout dla 640G. Autorami instrukcji są członkowie zespołu Nightscout Polska – Paweł Babańczyk i Szymon Czapla.

 

img_7764
Telefon iPhone z uruchomioną aplikacją Nightscout oraz dwa smatwatch’e – Pebble oraz Apple Watch wyświetlające aktualny poziom cukru.

Co nam to daje?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że w zależności od wieku chorego zmieniają się też metody i sposoby prowadzenia cukrzycy. Osoby dorosłe mogą nie czuć potrzeby posiadania dodatkowego sprzętu, który pozwala im prowadzić kontrolę glikemii bez konieczności wyjmowania pompy. Często nie chcą aby ich cukry były widziane przez inne osoby. Niektórzy dorośli jednak chętnie decydują się na to rozwiązanie ponieważ nie odczuwają w pełni niskich glikemii i monitoring zdalny może im pomóc uniknąć niedocukrzeń lub przecukrzeń.

W innej sytuacji są oczywiście dzieci używające 640G, które same nie są w stanie prowadzić swojej cukrzycy i podejmować decyzji terapeutycznych. Nie czytają, nie obsługują pompy a przebieg cukrzycy we wczesnym wieku ma często charakter chwiejny. Wtedy Nightscout daje ogromnie wiele. Dzięki niemu dziecko jest bezpieczne a opiekun zyskuje cudowne narzędzie do wglądu w przebieg glikemii a co najważniejsze obserwację trendów spadkowych lub wzrostowych. Po pierwsze aby sprawdzić aktualny odczyt na pompie nie trzeba przywoływać do siebie dziecka. Widzimy odczyt cały czas i dzięki temu: nie przerywamy dziecku zabawy, nauki, obcowania z innymi dziećmi, jesteśmy w stanie docukrzyć dyskretnie i bez wyciągania pompy i sprawdzania odczytu. Ogromnie dużo daje Nightscout gdy dziecko trafia do szkoły (więcej można przeczytać TUTAJ), przedszkola, pod opiekę nie do końca zorientowanego w temacie personelu. Możemy reagować szybciej niż opiekun i przeciwdziałać sytuacjom groźnym ZANIM się wydarzą. Nightscout to potężne narzędzie samokontroli i unikania zagrożeń zanim się pojawią.

fullsizerender-4
Dziecko jeździ na hulajnodze a rodzic spokojnie obserwuje aktualny poziom glikemii oraz jego trend.

 

Wygląd aplikacji w telefonie iPhone. Informacje o: aktualnym poziomie glikemii, różnicy od ostatniego pomiaru, ilość aktywnej insuliny, ilość insuliny w pompie, daty zmiany wkłuć oraz sensora, tryb pracy pompy, stan naładowania telefonu z uploaderem, wykres archiwalny i inne informacje.
img_8699
Najnowszy eksperymentalny telefon z wbudowanym glukometrem do wewnątrz telefonu aby zmniejszyć rozmiar urządzenia, które osoba z pompą 640G nosi przy sobie aby korzystać z Nightscout.

Co zyskaliśmy uruchamiając system?

Więcej spokoju, więcej wolności, lepsze wyniki w terapii. W tych trzech stwierdzeniach zawiera się tak wiele. To najważniejsze co można dzięki Nightscout uzyskać a w co najmocniej ingeruje cukrzyca. Odbiera nam dużo wolności zmuszając do permanentnej kontroli cukrów i pozbawia nas spokoju gdy tej kontroli nie prowadzimy. Nightscout rozwiązuje wiele problemów zwłaszcza rodzicom małych dzieci a tych przecież jest najwięcej wśród chorujących na typ 1. Nie zawsze jesteśmy w stanie być na bieżąco z glikemią dziecka. Kiedy mamy dużo swoich spraw może umknąć nam sytuacja zagrażająca. Tutaj z Nightscout mam dodatkowe narzędzie które nas wyręcza i powiadomi nas zanim stanie się coś złego. Wibracje ostrzegające przekroczenie progu niskiego cukru na zegarku skutecznie wyrywają rodzica nawet z głębokiego snu i dają szansę na zapobieganie niedocukrzeniom odpowiednio wcześnie.

Wszystkie instrukcje jak uruchomić Nightscout dla pompy 640G a także innych urządzeń z cgm znajdziecie na naszej stronie WWW.NIGHTSCOUT.PL